• Literatúra 6. ročník

• Drahí žiaci

Na tejto stránke nájdete informácie o tom, čo sa preberá na hodinách literatúry v 6. ročníku.

I. Ľudová slovesnosť- malé formy ľudovej slovesnosti

Príslovie - Výrok, ktorý zovšeobecňuje nejakú životnú skúsenosť a múdrosť. Jeho zmyslom je morálne ponaučenie, výstraha či pokarhanie. Vyplýva z neho ponaučenie. (Ak chceš spať sladko, večeraj ľahko. Aká matka, taká Katka. Čo v srdci vrie, v ústach kypí. Kto prútik neohýba, strom ťažko ohne.)

Porekadlo - Ustálený výrok, ktorý má charakter uzatvorenej vety. Svojím obsahom s viaže ku konkrétnemu prípadu, situácii, ktorú konštatuje a väčšinou vtipne hodnotí. Jeho obsahom nie je zovšeobecnená ľudová múdrosť. Neobsahuje ponaučenie. (Tichá voda brehy myje. V noci každá krava čierna. Keď netečie, aspoň kvapká. O tom už aj vrabce na streche čvirikajú. Akoby hrach na stenu hádzal.)

Pranostika - Je predpoveď budúcich vecí, najmä počasia. Vznikla na základe dlhodobého pozorovania prírody a javov v nej, ktoré ľudia postupne zovšeobecnili. Zachováva sa v nich prirodzený rytmus reči, často sa dve časti jednej vety rýmujú. (Ak je v januári jasno, bude veľa ovocia. Ak je február mierny, je jarný čas potom biedny. Apríl zimný, daždivý, úroda nás navštívi. Medardova kvapka 40 dní kvapká. Ak na Vavrinca prší, bude veľa myší. Svätá Barbora ťahá sane do dvora.)

Hádanka - Skryto (v inotaji) pomenúva predmety alebo javy na základe ich vonkajších znakov, vnútornej podobnosti alebo inej súvislosti. Tieto pomenovania sú vždy spojené s otázkou, na ktorú treba odpovedať. (Sedí pani na kláte v tmavom, čiernom kabáte. (noc); Hoc má dlhú bradu, nevie ti dať radu. (koza); Koho bijú po hlave, aby rovno šiel? (klinec).

Anekdota - Je krátky a vtipný príbeh o skutočnej alebo vymyslenej udalosti, má neočakávaný záver s humorným vyznením – vtipnú pointu. (Vo vode sa síce nachádza kyslík a vodík, ale ešte som ich tam nevidel.; Pýta sa otec pred zoo Paľka: „A načo by ti bola doma opička?“ „Kvôli pokusu. Chcem sledovať, ako sa mení na človeka.“)