Žiaci šiesteho ročníka majú v predmete Náš región rôzne zaujímavé témy. Jednou z nich sú ľudové tradície, zvyky i remeslá. Na spestrenie vyučovania sme medzi seba pozvali fujaristu Jozefa Černušku.
Je to milý pán, ktorý žiakom porozprával o jeho remesle – výrobe tradičného slovenského hudobného nástroja a trpezlivo odpovedal na všetky zvedavé otázky žiakov. Fujara je slovenský ľudový drevený dychový nástroj. Je obdobou gotickej basovej trojdierkovej píšťaly. Používali ju pastieri na holiach pri pasení oviec a tiež pri rozličných slávnostných i smutných príležitostiach. Používala sa aj ako signálny komunikačný nástroj – súčasné „SMS-ky“. Hra na fujare si vyžaduje, aby mal hráč hudobný sluch. Fujaru a fujarovú hudbu zaradila organizácia UNESCO v roku 2008 do zoznamu svetového ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.
Dozvedeli sme sa, koľko trvá výroba jednej fujary a aké drevo sa používa na jej výrobu. Medzi zaujímavým rozprávaním si odvážlivci mohli hru na fujare vyskúšať. Určite to nebolo také jednoduché, ako si všetci mysleli.
Ďakujeme pánovi Černuškovi za pekný zážitok...
Mgr. Miriam Poliačiková