Už niekoľko dní signalizovala nástenka pred našou školskou jedálňou, čo sa bude diať. Poskytovala i základné informácie z histórie tohto dňa i tohtoročnú tému.
V pondelok 25.10.2010 žila touto udalosťou od rána celá škola. Vyučovanie sme začali privítaním cez školský rozhlas, kde školská knihovníčka pozvala všetkých žiakov na umelecké čítanie literárnych ukážok z kníh našej knižnice. Týmto čítaním začala každá z nasledujúcich vyučovacích hodín. Použili sme knihy blízke deťom každej vekovej skupiny, príbehy zo života detí s ich každodennými radosťami i starosťami.
Po každom čítaní odznela vzápätí otázka, vzťahujúca sa k prečítanému úryvku. Každý vyučujúci prišiel na hodinu s obálkou. V prvej mala každá trieda pripravený hárok na zaznamenávanie správnych odpovedí. V každej ďalšej mali tri možnosti, z ktorých vybrali správnu odpoveď a do svojho hárku si zapísali časť slova vedľa nej. Tak na konci vyučovania mala každá trieda poskladané jedno slovo z myšlienky nemeckého filozofa, predstaviteľa humanizmu Wilhelma von Humboldta. Po poslednom čítaní priniesli zástupcovia z jednotlivých tried svoje slová, na zložení ktorých celý deň pracovali, k nástenke pred školskú jedáleň, kde ich spolu so školskou knihovníčkou doplnili do chýbajúcich častí výroku. Zároveň sme zaznamenali prehľad úspešnosti jednotlivých tried. Každý vyučujúci si v tento deň zakomponoval tematiku kníh, čítania, knižníc svojím spôsobom do vyučovacej hodiny každého predmetu. Keď sme po zaujímavo prežitom vyučovacom dni s priateľom človeka – knihou - prichádzali na obed, pred jedálňou nás čakal výsledok spoločného úsilia celej školy. A budú nás z nástenky ešte dlho povzbudzovať tieto slová:
„V živote je zvláštne to, že keď vôbec nemyslíme na šťastie či nešťastie,
ale na prísne a náročné plnenie povinností, šťastie sa dostaví samo,
i napriek tomu, že žijeme život plný strádania a námahy.“
Wilhelm von Humboldt (1767 - 1835)
Mgr. Petríková