Do galérie Dúhový týždeň v ŠKD boli pridané fotografie.
Dúhový týždeň v ŠKD
Dúhový týždeň v ŠKD
Od 10 do 14.novembra 2014 prebiehal v školskom klube Dúhový týždeň. Každý deň vládla iná farba, deti si oblečenie prispôsobili farbe dňa. Pani vychovávateľky prispôsobili aj aktivity k téme dňa, konali sa súťaže, kvízy, deti si pozreli prezentácie a filmy, pracovali na internete, zhotovili projekty a veľkoplošné práce. Po týždni boli bohatší na zážitky a vedomosti. Bc. Richtárechová J.
Exkurzia do firmy Gabor
Do galérie Exkurzia do firmy Gabor boli pridané fotografie.
Exkurzia do firmy Gabor
Dostala sa k nám informácia o vzdelávacom projekte Moje mesto, ktorý sa realizuje v OC MAX v Trenčíne. Zapojila sa doň aj spoločnosť Gabor a v tejto súvislosti oslovila i našu školu s ponukou spolupráce pri organizovaní exkurzie. Samozrejme, ponuku sme neodmietli a v 13. novembrový deň zamierili žiaci 7. a 8. ročníka našej školy do výrobných priestorov Gabora. Po milom prijatí nasledovala prehliadka firmy spojená s odborným výkladom o zameraní a histórii firmy, informáciami o veľmi výhodných študijných podmienkach s výraznou podporou firmy, ako aj o možnostiach ďalšieho odborného rastu a uplatnenia sa v praxi. Čakala nás ešte jedna zaujímavá zastávka, ktorej cieľom bolo príťažlivou formou zorientovať nielen deti, ale aj ich rodičov vo svete povolaní – tou zastávkou bolo prvé detské mesto povolaní na Slovensku v OC MAX Trenčín s rôznymi aktivitami. A tak sa niektorí z nás na chvíľu stali predavačmi, kvalitármi, logistami, obuvníkmi, spájkovačmi, elektromechanikmi a vyskúšali si niektoré z profesií dospelých vlastnými silami. Za celú organizáciu exkurzie, za netradičné sprostredkovanie množstva zaujímavých informácií i jednoduchých praktických skúseností sme firme Gabor veľmi vďační.
PaedDr. Milena Jaňáková, výchovná poradkyňa
Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka (OSJ)
Dňa 11.11.2014 sa uskutočnilo školské kolo OSJ. táto súťaž pozostáva z 2 častí:
1. časť:
1. práca s textom zameraná na porozumenie textu, jeho analýzu z hľadiska jazykových rovín,
2. písomná časť – tvorba vlastného textu, využitie slohových postupov a jazykových štýlov.
2. časť – ústna:
Tvorba a prezentácia textu na zadanú tému.
Školského kola sa zúčastnilo 15 žiakov 8. a 9. ročníka (VIII. A- 4 žiaci, VIII. B- žiaci, IX. A- 2 žiaci, IX. B- 7 žiaci). Najúspešnejší boli nasledovní žiaci:
1. miesto: Monika Grznárová, VIII. A (30 bodov),
2. miesto: Kristína Fantúrová, VIII. A (27 bodov),
Mária Košťálová, IX. B (27 bodov),
3. miesto: Marko Ondrušík, VIII. A (26 bodov),
Aneta Hergezelová, IX. A (26 bodov).
Na okresnom kole, ktoré sa uskutoční 10.12.2014 v CVČ, bude našu školu reprezentovať Monika Grznárová.
Mgr. D. Čačková
40 - te výročie školy
Do galérie 40 - te výročie školy boli pridané fotografie.
Matematicko - prírodovedné popoludnie
Do galérie Matematicko - prírodovedné popoludnie boli pridané fotografie.
Púšťanie šarkanov - ŠKD
Do galérie Púšťanie šarkanov - ŠKD boli pridané fotografie.
KOMPARO 2014
Aj my patríme ku školám, ktoré chcú poskytovať žiakom kvalitné vzdelávanie, no potrebujú na to nástroje na objektívne posúdenie, do akej miery sa im to darí.
Jednu z dostupných možností predstavuje systém cvičného testovania v projekte Komparo, do ktorého sa dňa 6.11.2014 zapojili aj naši deviataci i ôsmaci, aby si preverili úroveň svojich vedomostí zo slovenského jazyka a literatúry, matematiky a zo všeobecných študijných predpokladov. Keďže v „ostrom“ Testovaní 9 v apríli 2015 chcú všetci deviataci obstáť čo najlepšie, Komparo je vhodným nástrojom, ktorý im nastaví zrkadlo, ako sú na tom dnes, čo ešte treba dotiahnuť, precvičiť ...
S uhradením časti nákladov na testovanie pomohla deviatakom aj Rada rodičov.
PaedDr. Milena Jaňáková, výchovná poradkyňa
Burza informácií stredných škôl
... je názov podujatia, ktoré sa konalo 6.11.2014 v bánovskom MsKS, spojeného s malou burzou práce. Aktuálne informácie o stredných školách ako jeden zo spôsobov, ako sa lepšie zorientovať v pestrej ponuke odborov, tu mohli získať aj žiaci 8. a 9. ročníka našej školy. Prezentovali sa početní zástupcovia stredných škôl nielen z nášho regiónu, ale i z Bratislavy, Trenčína, Topoľčian či Hodruše-Hámrov so skutočne pestrým zameraním odborov – počnúc strojárstvom, poľnohospodárstvom, obuvníctvom, odevníctvom, drevárstvom, stavebníctvom, zdravotníctvom, cez rôzne druhy dopravy až po umelecké odbory...Zručnosť pri práci sme mohli obdivovať u mnohých našich bývalých žiakov, ich pedagógovia nešetrili slovami chvály. Cenným prínosom tohto podujatia je získanie informácií priamo od tých najpovolanejších a aj určitá pomoc nerozhodným.
PaedDr. Milena Jaňáková, výchovná poradkyňa
Návšteva hvezdárne Malé Bielice
Do galérie Návšteva hvezdárne Malé Bielice boli pridané fotografie.
Exkurzia štvrtákov do hvezdárne
Dňa 7.11.2014 sa žiaci 4.A,B zúčastnili exkurzie vo hvezdárni Malé Bielice. Najskôr si žiaci prezreli v prednáškovej sále film o planétach, potom ich pracovník hvezdárne preskúšal z doterajších vedomostí o vesmíre a zároveň odpovedal na zvedavé otázky. Touto formou si mohli žiaci doplniť a rozšíriť poznatky z predmetu prírodoveda. Ďalšia časť prednášky sa uskutočnila pri šošovkovom ďalekohľade. Nakoľko nebolo vhodné počasie na pozorovanie Slnka, žiaci sa aspoň oboznámili so spôsobom fungovania ďalekohľadu a s možnosťou prísť pozorovať oblohu s rodičmi vo večerných hodinách. Žiaci si odniesli z exkurzie hodnotné poznatky a pekné zážitky.
Mgr. R. Gieciová
Ďakujeme sponzorom
Riaditeľka ZŠ Školská 1123/29 aj touto cestou chce poďakovať manželom M. a J. Súkeníkovým, Ing. V. Janečkovi, Ing. S. Dvončovi, Ing. I. Barančokovi, Mgr. Z. Janáčovej, Mgr. P. Derzsimu, R. Rešetkovi, R. Šikovi, Š. Žiklovi, S. Exlerovej, Z. Kubrickej, M. Špankovej, A. Bulákovej, G. Janegovej, Milsy, a.s. za sponzorovanie oslavy 40. výročia školy. Taktiež ďakuje vedúcim ŠJ M. Ježíkovej, A. Margolienovej, J. Kyselicovej, M. Fodorovej, M. Škvarovej, J. Križanovej, pracovníčke SŠÚ Ing. Z. Dičerovej a všetkým pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom ZŠ Školská za pomoc pri organizácii tejto akcie.
Mgr. Renata Gieciová, riaditeľka ZŠ Školská
Oslava 40. výročia založenia ZŠ na sídlisku Sever
Dňa 28.10.2014 sa v priestoroch ŠJ našej ZŠ uskutočnila oslava 40. výročia založenia školy na sídlisku Sever. Túto slávnostnú udalosť si uctili žiaci našej školy bohatým kultúrnym programom. Svojou prítomnosťou nás poctili hostia z Trenčianskeho samosprávneho kraja, z oddelenia odborných a metodických činností OÚ odboru školstva v Trenčíne, vedúci predstavitelia MSÚ, SŠÚ, bývalí pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci, zástupcovia Rady školy a Rady rodičov. Po kultúrnom programe sa k prítomným prihovorila riaditeľka školy a hostia. Zaspomínali sme si spoločne na akcie prostredníctvom prezentácie, zúčastnení si mohli prezrieť nové učebne školy. Riaditeľka školy si z rúk JUDr. I. Salinkovej z odboru školstva Okresného úradu Trenčín a primátora mesta M. Chovanca prevzala pamätné listy. Poďakovala bývalým RŠ, pracovníkom SŠÚ v Bánovciach nad Bebravou i odboru školstva Okresného úradu Trenčín ďakovným listom za aktívny rozvoj školy a doterajšiu spoluprácu v oblasti školstva. Oslava bola zavŕšená spoločným prípitkom a pohostením, kde mali prítomní priestor na spomienky a na vzájomný rozhovor. Každý účastník oslavy si odniesol ako spomienku na tento deň malý darček.
Mgr. R. Gieciová
Siedmaci aj v tomto školskom roku absolvovali literárnu exkurziu na Oravu. Ráno 21.10.2014 sme vyštartovali smer Orava - Oravský hrad, Múzeum P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a rodný dom M. Kukučína v Jasenovej. Oravským hradom nás sprevádzala lektorka, ktorá nás oboznámila s jeho bohatou históriou. Zároveň sme na Hlavnom nádvorí navštívili Kaplnku sv. Michala. V Múzeu P.O. Hviezdoslava sme nazreli do života nášho velikána. Naša cesta ďalej pokračovala do rodného domu Martina Kukučína v Jasenovej. Tu sme si prezreli priestory domu známeho slovenského spisovateľa, ktorý veľkú časť svojho života prežil v zahraničí, ale nikdy nezabudol na svoj pôvod. Spokojní a s množstvom nových zážitkov a informácií sme sa vrátili vo večerných hodinách domov.
Mgr. Dana Švecová
Návšteva Planetária M. Hella
Tak každoročne v jeseni aj tento rok piataci dňa 6.októbra 2014 navštívili Planetárium M. Hella v Žiari nad Hronom. Programom Cesta na Mesiac a ešte ďalej vo Hviezdnej sále nás pracovníci planetária vtiahli do diania vo vesmíre. Tu si rozšírili svoje vedomosti z hodín geografie. Zaujímavé bolo pre nich aj rozprávanie o pohyboch našej Zeme v UFO sále, kde ich zaujali aj glóbusy rôznych veľkostí a telúrium. Naše posledné kroky viedli k ďalekohľadom a na terasu planetária. Bolo krásne počasie a my sme mohli pozorovať slnečné škvrny. Na terase mám vyrobili fontánu, ktorú poháňal slnečný kolektor, ukázali slnečné hodiny a mnoho zaujímavých vecí.
Mgr. Dana Švecová
Halloween v ŠKD
Do galérie Halloween v ŠKD boli pridané fotografie.
Halloween v ŠKD
Maľovanie na tvár, strašidelné masky, dobrá hudba a súťaže - to všetko zažili deti z 1. oddelenia ŠKD dňa 29.10.2014. Na párty nemohlo chýbať občerstvenie, diskotéka a sladké odmeny. Deti prežili príjemné, ale aj strašidelné chvíle a plné dojmov odchádzali na prázdniny.
Bc. Richtárechová J.
Medzinárodný deň školských knižníc
Aj tento rok sme prijali výzvu Slovenskej pedagogickej knižnice zorganizovať podujatie k Medzinárodnému dňu školských knižníc. Téma tohto ročníka nás priviedla k rozptýleniu podujatia do menších spoločenstiev. A tak prebehli rôznorodé pestré aktivity, ktorými sa naši učitelia snažili priviesť deti zaujímavými činnosťami ku knihám, ako aj odovzdať našim žiakom niečo hodnotné netradičnými formami. Podujatie poctili svojou prítomnosťou i starí rodičia žiakov s pútavým rozprávaním o časoch ich školských liet, či čítaním v školskej lavici. Prepojenie minulosti s víziou budúcnosti reprezentovali elektronické čítačky, ktoré v malorozmernom zariadení dokážu obsiahnuť veľké množstvo kníh.
Tento ročník bol pre našu školu výnimočný, pretože sa nám krátko pred podujatím podarilo presťahovať školskú knižnicu do nových priestorov, ktoré možno využívať aj ako čitáreň, či učebňu s využitím médií.
Dojmy z tohto dňa slovami niektorých žiakov:„Na MDŠK sa mi páčilo, že môj dedko zase sedel v lavici ako žiak. A keďže som maškrtná, chutili mi aj keksíky. A ešte sa mi páčilo, že tam prišli dospelí ľudia a prečítali nám kúsok z knižky Danka a Janka.
„Tento deň sa mi páčil. V triede sme vytvorili myšlienkový strom. Rozprávali sme sa o knižkách, čo sa v nich nachádza a ako sa vydávajú. Dobré je aj to, že na myšlienkovom strome sme pracovali celá trieda.“
„Páčila sa mi veľmi nová knižnica. Pekne to tam voňalo. Páčila sa mi Sebkova kniha o rytieroch. A Radko pekne čítal. Bol som šťastný.“
„Mne sa najviac páčilo, ako Hankin dedko rozprával o škole, lebo tam mali paličku pre neposlušné deti. A ešte sa mi páčilo, ako Lujzikina babka rozprávala o škole. Keď bol pán učiteľ chorý, nechodili do školy.“
„V jeden deň nám pani učiteľka zadala domácu aktivitu. Mali sme na internete nájsť text piesne Komplikovaná od skupiny Polemic. Myslel som si, že to je úplná blbosť, no bol som milo prekvapený. Po otvorení okna s textom piesne som uvidel nie veľmi dlhú pieseň. Po prečítaní som počul niektoré slová úplne prvýkrát. So zvedavosťou som ich vyhľadával v slovníku cudzích slov. Bolo to (crazy) zaujímavé. Dozvedel som sa množstvo nových významov. Už teraz sa teším na ďalšiu praktickú zaujímavú aktivitu.“
„ Najviac sa mi páčili úryvky z knihy, ktoré nám čítala pani učiteľka. Napísali ju jej žiaci pred mnohými rokmi. Vymysleli básničky na príbehy z Hrdinského zápisníka.“
„Mne sa páčila čítačka a príbehy dospelých, keď bolo malí ako my.“Jana Mattošová
Literárna exkurzia do Modry, Červeného Kameňa a Trnavy
Pre žiakov 8. ročníka pripravili PaedDr. M. Jaňáková a Mgr. D. Čačková literárnu exkurziu po stopách našej histórie, ktorá sa uskutočnila 4.11.2014. Prvou zastávkou bolo mesto Modra. Tu sme navštívili Múzeum Ľ. Štúra a Pamätnú izbu Ľ. Štúra a dozvedeli sa viac o posledných dňoch jeho života. Keďže v Modre pôsobil a pôsobí náš najznámejší keramikár, navštívili sme aj Galériu Ignáca Bizmayera, kde sme si pozreli ukážky jeho tvorby. Druhou zastávkou bol hrad Červený Kameň. Sprievodca zaujímavo rozprával o histórii hradu, jeho majiteľoch, o unikátnej salle terrene, hradnej lekárni, kaplnke Nanebovzatia Panny Márie, zbierke zbraní a hradnej knižnici. Treťou a poslednou zastávkou bola Trnava, kde sme si prezreli dom, v ktorom sa narodil a tvoril národný umelec, hudobný skladateľ Mikuláš Schneider- Trnavský a historické budovy v centre mesta (Mestská veža, Divadlo J. Palárika, morový stĺp).
Mgr. Danuša Čačková